PHP چیست؟

php
[wpseo_breadcrumb]

PHP یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ‎ترین زبان‎های برنامه ‎نویسی open source است که برای طراحی وب توسعه یافته ‌است. php را می‌توان بر روی اکثر سرورهای وب که نرم‌افزار php  بر روی آن نصب باشد، اجرا و کامپایل کرد. دستورات این زبان می‌ توانند به صورت مستقیم در درون کدهای Html قرار بگیرند. php عمدتاً مانند یک فیلتر عمل می‌ کند، کد برنامه را به عنوان ورودی می‌ گیرد و صفحات وب را به عنوان خروجی (غالبا از نوع Html) ایجاد می‌ کند.

کارایی بالا، واسطه‌های مختلف برای سیستم پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف، کتابخانه داخلی برای انجام امور متداول، هزینه پایین، امنییت بالا و … از ویژگی‌های مهم php است. یکی از نکات مهم زبان php ، مستقل بودن آن از محیط کار است، بدین صورت که در تمامی کامپیوترها و سیستم عامل‌ها نظیر لینوکس و ویندوز قابل اجرا است.

زبان PHP بصورت Html embedded است و این بدان معناست که دستورات این زبان در بین کدهای html قرار می ‌گیرند. بنابراین برنامه نویسی به زبان PHP کمی پیچیده تر از برنامه نویسی به زبان Html به حساب می‌آید.
PHP بر خلاف زبانهای برنامه نویسی، یک زبان اسکریپتی‌ می باشد به عبارت دیگر دستورات PHP بعد از رخداد یک رویداد (Event) اجرا می‌شوند. این رویدادها می‌توانند شامل ارسال یک فرم رفتن به یک URL مشخص و یا مواد دیگر باشند متداول‌ترین زبان اسکریپتی زبان Java Script می‌باشد که معمولاً برای پاسخ به رویدادهای کاربر در مرورگر وب بــه کار می‌رود تفاوت عمده Java Script با PHP در این است که Java Script یک تکنولوژی سمت سرویس گیرنده (Client-side) می‌باشد

ویژگی های php

open source بودن و امکان دسترسی به منابع رایگان زیاد
زبان تخصصی برنامه‎نویسی تحت وب
سرعت بسیار بالای سرویس دهی نسبت به سایر زبان‎های برنامه‎نویسی مشابه نظیر asp
استفاده بهینه از منابع و حافظه
سرعت بسیار بالا در کار با SQL
سرعت و سهولت در رفع ایرادات به دلیل منبع باز بودن زبان php
اجرا بر روی Platform های مختلف
قابلیت اجرا بر روی هاست‎های لینوکس که ارزانتر و دارای امکانات بیشتر هستند