جوملا چیست؟

joomla3
تکنولوژیتکنولوژی وبجوملا چیست؟

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای متن بازاست که تحت مجوز GNU/GPL منتشر می‎شود. جوملا به زبان PHP نوشته شده است و از یک فریم‎ورک های مبتنی بر MVC بهره می‎گیرد و برای ذخیره سازی داده‎ها از پایگاه داده MySQL استفاده می‎کند. انواع وب‎سایت‎های تجاری ، کسب و کارهای آنلاین، پرتال‎های خدمات الکترونیک، وب‎سایت‎های سازمان‎های دولتی، وب‎سایت‎های آموزشی و پرتال‎های آموزش الکترونیک، وب‎سایت‎های خبری و حتی وب‎سایت‎های شخصی ، بوسیله جوملا پیاده‎سازی شده‎اند.

امکانات و ویژگی های جوملا بسیار گسترده است و برخورداری از یک بستر مناسب برای توسعه موجب شده هزاران افزونه برای آن ساخته شود.امکان طراحی قالب موجب زیبایی و تنوع سایت های استفاده کننده از آن شده است. امنیت جوملا در سطح نسبتا بالایی است. جوملا تاکنونصاحب جوایز بین المللی زیادی شده و از سیستم های مدیریت محتوای تراز اول دنیاست.

افتخارات جوملا

این سیستم مدیریت محتوا ۳بار به عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوای open source  جهان انتخاب شده است. همچنین این سیستم از لحاظ گسترش بهترین سیستم مدیریت محتوای جهان می باشد. هم اکنون ۲.۸ درصد از کل وب سایتهای جهان توسط این نرم افزار قدرت یافته اند. در زیر برخی از افتخارات جوملا لیست شده است:

۲۰۰۵ بیش از ۲.۵ میلیون بار دانلود در اولین سال انتشار

۲۰۰۵ بهترین پروژه ی linux/open source جهان

۲۰۰۵ جایزه UK Individual Contribution to Open Source

۲۰۰۶ جایزه UK Individual Contribution to Open Source

۲۰۰۶ بهترین پروژه ی linux/open source جهان

۲۰۰۶ بهترین سیستم مدیریت محتوای open source سال جهان

۲۰۰۷ بهترین سیستم مدیریت محتوای open source سال جهان

۲۰۰۸ کسب عنوان MVP توسط Johan Janssens

۲۰۰۹ کسب عنوان MVP توسط Louis Landry

۲۰۱۱ بهترین سیستم مدیریت محتوای open source سال جهان

مقایسه میزان محبوبیت دو سیستم مدیریت محتوا جوملا و دروپال – گوگل تِرند: