زبان HTML5 چیست؟

html5
[wpseo_breadcrumb]

امروزه و با وجود زبان HTML 5 دیگر نیازی به استفاده از فلش پلیر ادوبی آنچنان که باید حس نمی شود. اما عده ای براین باورند که این زبان فقط برای استفاده در تلفن های همراه مناسب است. در اواخر ژوئن سال ۲۰۱۲ گوگل به کاربران اعلام نمود که در ویرایش جدید سیستم عامل اندروید دیگر از فلش پشتیبانی نمی کند و این بدین معناست که گوگل HTML 5 را برای خود برگزیده است. برای اولین بار استیو جابز در سال ۲۰۱۰ با سخنرانی خود و ابراز گله از سخنان مدیران ادوبی درباره محدود بودن امکانات HTML 5 در واقع توجه کاربران و متخصصین را بیشتر به HTML 5 معطوف کرد.

پس از گذشت مدت زمانی کاربران متوجه شدند که استیو جابز بدرستی از مدیران ادوبی انتقاد کرده ، زیرا این روزها HTML 5 به عنوان جدیدترین استاندارد وب توسط اپل ، گوگل و دیگر شرکت های بزرگ به رسمیت شناخته شده است. این استاندارد جدید به برنامه نویسان و توسعه دهندگان را قادر می سازد که بدون استفاده از افزونه هایی مانند فلش پلیر قابلیت استفاده از گرافیک پیشرفته ، انیمیشن و دیگر عناصر را در اختیار داشته باشند. البته هنوز تا تبدیل HTML 5 به تنها استاندارد بازار راهی طولانی باقی مانده است زیرا طبق آمار هنوز در حدود دو میلیارد دستگاه با قابلیت پشتیبانی فلش وجود دارد در حالی که تعداد بسیار کمی از پلت فرم های موبایل مثل ios اپل از HTML 5 پشتیبانی می کنند. اما با این حال HTML 5 با سرعت در حال توسعه است.

به نظر کارشناسان تصمیم استیو جابز در عدم پشتیبانی اپل از فلش در روند رو به عقب امروزی این شرکت نقش مهمی داشته است. در عین حال پشتیبانی فیسبوک و گوگل از HTML 5 نیز به این روند منفی برای ادوبی کمک بیشتری کرد.

اما اگر واقع بین باشید شباهت زیادی بین HTML 5 و ادوبی فلش می یابید . هر دو قابلیت های متعددی برای پخش صوت و تصویر در وب دارند و در نمایش انیمیشن نیز بی نظیرند. اما برخی بر این باورند که HTML 5 همچنان بایستی بیشتر در حوزه خدمات چند رسانه ای از خود تلاش نشان دهد زیرا هنوز هم فلش در حوزه های این چنینی مانند بازی های آنلاین از HTML 5 جلوتر است. در عین حال نمایش بازی های محبوبی مانند انگری بردز (Angry Birds)با استفاده از HTML 5 و Java Script بر روی گوگل کروم بسیار دلگرم کننده است.

این روزها HTML 5 در دنیای تلفن همراه قدرتمند و بسیار امیدوار پیش می رود و خصوصا این روزها که طراحان وب سایت تمایل بیشتری برای نمایش وب سایت های خود بر روی موبایل نشان می دهند امید میرود که سرعت پیشرفت HTML 5 نیز بیشتر شود.

جالب اینجاست که ادوبی هم بیکار ننشسته است و در تلاش است تا با استفاده از همکاری با انجمن های متن باز بتواند پلی بین فلش و دنیای آزاد ایجاد کند.

khodrang kish demo - زبان HTML5 چیست؟