CSS3 چیست؟

css3
[wpseo_breadcrumb]

css زبان نشانه ‎گذاری تحت وب است که برای توصیف ظاهر یک وب‎ سایت برای مرورگر استفاده می‎ شود. CSS از سه حرف ابتدای کلمات cascading style sheet تشکیل شده است؛ CSS3 در واقع آخرین ورژن CSS است که دارای قابلیت ‎هایی فراتر از دو نسل اول است. CSS3 به خاطر ساختار ماژولارش، به طراحان وب این امکان را می ‎دهد که صفحات وب با محتوای غنی که نیاز به کد سبک‎تری دارند، ایجاد کنند. این یعنی ایجاد ظاهری رویایی ، واسط‎ های کاربری بهتر و بارگذلری سریعتر وب ‎سایت به‏ کمک عملکرد‎ هایی که برای طراحان وب نسبتا غیر ممکن بود تا بتوانند بدون استفاده از jQuery و Photoshop آنها را بسازند. ویژگی هایی نظیرshadow متن، گرد کردن لبه های کادرها، استفاده از چند تصویر پس زمینه به عنوان background، ایجاد افکت های حرکتی بر روی عناصر صفحه تنها بخشی از قابلیت های منحصر بفرد css3 است.

با  آمدنCSS3 و html5 انقلاب بزرگی در طراحی وب سایت صورت گرفته است که امروزه اکثر مرورگر های جدید و استاندارد، از قابلیت های CSS3 و HTML5 پشتیبانی می کنند و طراحان وب می توانند از این فناوری جدید به خوبی استفاده کنند. البته باید توجه داشت که کار کردن با CSS3 به معنی تغییر دادن کدهای قبلی CSS نیست بلکه به معنی گسترش دادن آنهاست به طوری که قابلیت های جدید CSS3 را به کدهای قبلی اضافه نمود.

وجود خصیصه‎های متنوع و جدید نظیر:

انتخاب کننده ها، مدل جعبه ای، جلوه های متنی، زمینه و حاشیه، تبدیل های دو/سه بعدی، انیمیشن، ستون های چندگانه، واسط کاربری (UI)