روش های نگهداری از باتری لپ تاپ

laptop-battery-life
وبلاگاخبار ITروش های نگهداری از باتری لپ تاپ

چگونه از لپ تاپ خود استفاده کنیم و آن را شارژ کنیم تا طول عمر باتری زیاد شود و برای ما بهتر کار کند؟

مهم ترین علت از کار افتادگی و خرابی زود هنگام باتری لپ تاپ ها شارژ مداوم و استفاده مکرر و زیاد از آن هاست. در ادامه به بررسی نکاتی خواهیم پرداخت که می توانند کمک خوبی برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ باشند. 

میزان مصرف انرژی را در لپ تاپ خود کاهش دهید:

بهترین کاری که می توان برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ کرد کاهش میزان مصرف هنگام کار کردن با سیستم است. ولی چگونه؟

 متوقف سازی برنامه های غیر ضروری در حال اجرا

شما می توانید با استفاده از محیط Task Manager (با استفاده از کلید های ترکییبی Ctrl-Alt-Del آن را مشاهده کنید) تمامی برنامه ها و نرم افزار های در حال اجرا بر روی سیستمتان را مشاهده کرده و  برنامه های غیر ضروری را End Task کرده و متوقف سازید.

 دستگاه های ورودی را از لپ تاپ جدا کنید 

دستگاه های ورودی USB بیشترین مصرف کننده ی انرژی باتری لپ تاپ ها هستند، سعی کنید تمامی ابزار های ورودی (بلوتوث ، بلند گوی خارجی، گیرنده ی تلویزیونی، Wi-fi) غیر ضروری را از سیستم خود جدا کنید.

 میزان نور صفحه نمایش را کم کنید

با استفاده از تنظیمات صفحه نمایش (Display Setting ) در کنترل پنل نور صفحه نمایش را به حداقل میزان ممکن رسانده و همچنین Screen server  خود را خاموش کنید.

 به جای Standby  از حالت Hibernate استفاده کنید

در حالت Hibernate سیستم وضعیت نهایی خود را ذخیره کرده و به طور کامل خاموش می شود. ولی در حالت Standby یا Sleep صفحه نمایش و هارد دیسک خاموش می شوند و پردازنده و حافظه داخلی (RAM) به حداقل میزان کارکرد خود می رسند که مصرف انرژی باتری را به همراه خواهد داشت.

 تاجایی که می توانید برنامه های کمتری به طور همزمان اجرا کنید

برنامه های همزمان و زیاد (مخصوصا برنامه های گرافیکی و بازی ها) به علت استفاده زیاد از پردازنده و حافظه داخلی به طور قابل توجهی میزان استفاده از باتری را افزایش می دهند.

نگهداری مناسب از باتری لپ تاپ

 اگر مدت چند روز قصد استفاده از لپ تاپتان را ندارید و یا به برق دسترسی دارید باتری آن را جدا کنید. ولی قبل از جدا سازی باتری  لپ تاپ حتما مطمعن شوید که میزان شارژ آن بین ۴۰ و ۶۰ درصد باشد (و هرگز ۱۰۰% نباشد). برای اتصال دوباره ی باتری لپ تاپ را از برق جدا کرده و در حالت خاموش این کار را انجام دهید و باتری جدا شده را حتما در جای خنک نگهداری کنید. 

گرما و حرارت مهمترین دشمن باتری لپ تاپ

heat sink - روش های نگهداری از باتری لپ تاپ

  لپ تاپ خود را همیشه تمیز نگه داشته و از  کارکرد خوب فن های خنک کننده مطمعن شوید، خنک کننده های جانبی نیز گزینه ی مناسبی برای این کار هستند.

میزان شارژ باتری چقدر باشد؟

تا جایی که امکان دارد اجازه ندهید میزان شارژ باتری لپ تاپ به صفر برسد ، و در صورت خالی شدن کامل باتری لپ تاپ هرگز  قبل از شارژ آن را روشن نکنید. خاموش شدن دوباره لپ تاپ به علت نبود شارژ هنگام روشن کردن آن صدمات زیادی وارد باتری لپ تاپ می کند. در جدول زیر  به بررسی میزان بازدهی انرژی باتری پس از اسستفاده های مکرر می پردازیم:

دفعات شارژ باتری میزان بازدهی انرژی بعد ازشارژ کامل(تقریبی(
 500 بار ۱۰۰%
۱۵۰۰ بار ۵۰%
 2500  بار  ۲۵%
 4700 بار ۱۰%

معمولا عمر باتری های لیتیومی لپ تاپ ۲ تا ۳  سال می باشد که با بکار گیری برخی از تدابیر محافظتی می توان آن را افزایش داد البته این طول عمر به عواملی چون فناوری ساخت، شرکت سازنده باتری و … نیز بستگی دارد.

منبع:زوم تک

 

web based version of whatsapp - روش های نگهداری از باتری لپ تاپ