تراشه جدید با کارایی‌های فوق‌العاده

18lpgj1q3tyyrjpg 2 - تراشه جدید با کارایی‌های فوق‌العاده
وبلاگاخبار ITتراشه جدید با کارایی‌های فوق‌العاده

این تراشه برای محصولات همراه امکان اجرای الگوریتم‌های قدرتمند هوش مصنوعی را فراهم می آورد تا با دنیای اینترنت اشیا سازگار شوند.

دانشمندان دانشگاه ام آی تی، یک تراشه باکیفیتی را طراحی کرده اند که برایمحصولات همراه این امکان را فراهم می آورد که الگوریتم‌های قدرتمند هوش مصنوعی را اجرا کنند و با دنیای اینترنت اشیا سازگار شوند.

به گزارش دی ان ای، این تراشه ها اجرای شبکه‌های عصبی مشابه با شبکه های عصبی مغز انسان را تسهیل می کنند. شبکه های مجازی یاد شده حاوی واحدهای ساده پردازش اطلاعات هستند که در مغز انسان هم نمونه هایی از آنها موجود است.

در گذشته تراشه های متنوعی برای تقلید از این نوع شبکه ها عرضه شده بود، نمونه‌های جدید آنها هم که بر روی محصولات همراه نصب می شوند می توانند تا ۲۰۰ هسته مرکزی داشته باشند و همراه با واحدهای متناسب پردازش یک شبکه توزیع اطلاعات پردازش شده را به وجود آورند.

تراشه جدید عرضه شده توسط دانشگاه MIT، قادر به اجرای قدرتمندانه شبکه های عصبی مذکور است که کارآیی آن از تراشه های قبلی همراه موسوم به mobile GPU ده برابر بیشتر است. در نتیجه می توان از وسایل همراه مجهز به این تراشه برای انجام فعالیت های سنگین هوش مصنوعی یا اجرای الگوریتم های آموزش خودکار به رایانه ها و … استفاده نمود.

مزیت این کار بی نیازی از انتقال و آپلود دستی اطلاعات به منظور به روز سازی سیستم های همراه و فرایندهای در حال اجرا بر روی آنهاست.  این فرایند که به آموزش دقیق یا Deep learning شهرت یافته ، در زمینه های مختلفی مانند شناسایی اشیا، شناسایی چهره و صدا و … کاربرد فراوانی دارد.

با افزوده شدن Deep learning به گوشی های همراه یا دیگر محصولات همراه می توان بدون دسترسی به وای – فای هم از قابلیت های متنوعی بهره مند شد، زیرا سیستم از هوش کافی برای درک خودکار و اجرای بسیاری از فرایندها برخوردار است.

تراشه جدید که ‘Eyeriss  نام دارد بر روی خودروها، لوازم خانگی، در سازه های مهندسی، کارخانه ها و … و در کنار حسگرهای ارسال کننده داده و اطلاعات به سرورهای شبکه ای هم قابل استفاده می باشد و لذا در آینده در دنیای اینترنت اشیا هم نقش مهمی ایفا خواهد نمود.