گالیله پروژه ای که ربات را در برابر انسان قرار می دهد

گالیله
[wpseo_breadcrumb]
 
شاید با آمدن فناوری های جالبی همانند Siri یا گوگل Now تصور کنید که علوم کامپیوتری پیشرفت فوق العاده عالی داشته اند و گجت های این علم ، کارهای زیادی از دستشان بر می آید که انجام دهند. اما هنوز مسائل زیادی در دنیا وجود دارد که هوش مصنوعی نتوانسته به آنها دست پیدا کند. به طور مثال، کامپیوترها نمی توانند تشخیص دهند که وقتی شما یک شیء را در بالای سراشیبی قرار می دهید چه اتفاقی برای آن خواهد افتاد؟
 
 این همان مسئله ای است که محققان علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی در آزمایشگاه دانشگاه MIT به موجب آن در حال توسعه یک مدل کامپیوتری به نام Galileo هستند. این مدل به این صورت طراحی شده که با تماشای توضیحات ویدئویی، قوانین فیزیک را بیاموزند و سپس حدس بزنند که در موقعیت مشابه چه اتفاقی روی خواهد داد.
 
برای مثال، یک توپ و یک قطعه تخته را در بالای یک سراشیبی فرض کنید: برای شما به عنوان یک انسان لازم نیست توضیح داده شود که توپ از آن بالا غلتیده و به پائین رفته و شیء تخت در مکان خود باقی خواهد ماند. اما یک کامپیوتر این دانش را ندارد و از این رو باید این گونه مسائل فیزیکی به او توضیح داده شوند و برای همین منظور، Galileo ساخته شده است.
 

photo54 - گالیله پروژه ای که ربات را در برابر انسان قرار می دهد