۶ راه که مهارت شغلی خودتان را بالا ببرید

startup - ۶ راه که مهارت شغلی خودتان را بالا ببرید
طبقه بندی نشده۶ راه که مهارت شغلی خودتان را بالا ببرید

در بعضی شرکت‌ها رییس مرتبا به تو پیشنهاد می‌دهد که در کنفرانس و کارگاه شرکت کنی یا فرصت‌هایی برای یادگیری در کنار کارت فراهم می‌کند. ولی شغل‌هایی هم هستند که برای تکمیل مهارت‌هایت باید به خودت متکی باشی.

حتی اگر سازمان یا شرکت تو هزینه آموزش را پرداخت نمی‌کند (یا آموزش را ارائه نمی‌دهد)، کارهای مختلفی هست که می‌توانی انجام دهی تا راه خودت را به سمت ارتقای مقام بعدی باز کنی یا شایستگی و تخصص خودت در شاخه کاری‌ات را حفظ کنی. و حتی از آن بهتر بیشتر این کارها هیچ هزینه‌ای ندارد.

۱. کتاب، مقاله، و اتاق گفتگو بخوان (یا گوش بده)

مطالعه خیلی مهم است، و چه وبلاگ‌های کوتاه بخوانی و چه کتاب، تاثیر خودش را می‌گذارد. پس به جای اینترنت‌گردی روزانه، محتوایی را بخوان که به تو یاد می‌دهد، اطلاعات می‌دهد، و تو را باابزارها و مهارت‌ها و آدم‌های جدیدآشنا می‌کند.

برای شروع، ۳۰ دقیقه در روز برای یاد گرفتن درباره پیشه خودت ازپیشروها و متفکرینآن وقت بگذار. موقع کتاب خواندن از ضمیمه‌‌ها و یادداشت‌ها استفاده کن و ببین نویسنده اطلاعاتش را از کجا گیر آورده است و چطور در شاخه خودش پژوهش می‌کند و یاد می‌گیرد. همین‌طور می‌توانی متخصصین شاخه‌ات را درلینکدینیاتوییتردنبال کنی و ببینی چه محتوایی به اشتراک می‌گذارند، خودشان چه شرکت‌هایی را دنبال می‌کنند، یا در چه گروه‌هایی هستند. و در آخر، فقط دنبال آدم‌ها نباش، شرکت‌ها و سازمان‌ها هم اطلاعات خوبی منتشر می‌کنند! شرکت‌های مختلف در زمینه کار خودشانوبلاگ‌هاییدارند که با خواندن آن می‌توانی درباره مهارت‌های اساسی آن شاخه یاد بگیری.

حس می‌کنی وقت کافی برای نشستن و خواندن نداری؟ در مسیر رفت‌و‌آمد، موقع ورزش یا حتی کارهای خانه بهپادکست‌هاو رادیوهای آنها گوش کن. سرویس‌هایی مثلناملیکوشنوتوهم وجود دارد که برخی از چنین مطالبی را به شکل صوتی در اختیار ما می‌گذارند.

۲. به یک سازمان صنفی و حرفه‌ای ملحق شو

سازمان‌ها و شرکت‌های حرفه‌ای منابع فوق‌العاده‌ای هستند که اغلب نادیده گرفته می‌شوند. خیلی از آنهاآموزش و کنفرانسفراهم می‌کنند و افراد حرفه‌ای را به منتورهایی وصل می‌کنند که می‌توانند آنها را راهنمایی کنند، و برای شروع کار در شاخه خودت هم کمی اعتبار به تو می‌دهند. با این کار نه فقط بهاخبار درجه یک صنعتخودت که به آدم‌های سازنده آن خبرها هم دسترسی داری. بازی برد-برد!

به علاوه می‌توانی عضوگروه‌های غیررسمیدر فیسبوک و لینکدین هم بشوی. در چنین فضایی آدم‌ها معمولا کمتر می‌ترسند که سوال کنند یا در گفتگوها شرکت کنند پس هر چیزی که دوست داری درباره‌اش یاد بگیری، بپرس!

۳. آموزش ببین

به لطف اینترنت، کلاس برداشتن هیچوقت آسان‌تر از این نبوده. یک منبع خوب خارجیCourseraاست، بستره آنلاینی برای برداشتن کلاس از بهترین دانشگاه‌ها. وفرانش (کائسنای سابق)هم تلاش می‌کند منابع خوب و باکیفیت برای یادگیری فنون مختلف به زبانی راحت به فارسی تولید کند و در اختیار شما بگذارد. حتی در چنین بستره‌هایی فرصتشبکه‌سازیبا اساتید و دیگر دانشجویان وجود دارد!

البته یادت باشد، هدف تو این است که یک مهارت خودت را پروش دهی یا در زمینه خاصی متخصص شوی. برداشتن دوره‌هایی با موضوعات متنوع وسوسه‌انگیز است، ولی برای شروع اول سعی کن روی یک حوزه خاصتمرکزکنی.

۴. در رویدادها شرکت کن

حتی اگر شرکت تو از رویدادهای یادگیری حمایت نمی‌کند، نهادهای دیگری هستند که این کار را بکنند. برای مثال کارگاه‌هایی کهکانون کارآفرینی ایرانبرگزار می‌کند وکنفرانس وب و موبایل ایرانو جلساتی مثلهمفکرفرصت‌های خوبی برای یادگیری و شبکه‌سازی و آشنایی با همقطاران و حرفه‌ای‌های شاخه خودت است.

۵. به محیط کارت دقت کن

حتی اگر شرکت شما محدودیت بودجه داشته باشد، باز هم فرصت یادگیری مهارت‌های جدید در همان جایی که روزانه کار می‌کنی را دست‌کم نگیر. به محیط کارت دقت کن و ببینهمکارانتچه می‌کنند. آیاپروژه‌ها و مسائلیهست که علاقمند باشی بیشتر درباره‌شان یاد بگیری؟ از اعضای تیم یا بخش خودت بپرس که آیا می‌توانی در کاری کمک‌شان کنی یا حتی یک روز همراه کسی باشی. مثلا فرض کن که کار تو نوشتن مطالب بلاگ است، مسئولیت انتشار آن در دنیای بیرون با تیم بازاریابی است. می‌توانی رایگان! درباره SEO و شبکه‌های اجتماعی یاد بگیری! فقط کافی است کنار هم‌تیمی‌ات بنشینی و موقع چای یا ناهار با اوگپبزنی.

۶. کار داوطلبانه

خیلی خب، شاید شرکت تو نخواهد در پروژه‌ای شرکت کنی که در تخصص لازمه برای آنتجربه کمیداری، اما خیلی اوقات سازمان‌های کار داوطلبانه وجود دارند که به شدت نیازمند نیرو هستند و مشکلی با این ندارند که کار را در حین انجام آن یاد بگیری. به علاوه، سازمان‌های مختلف روش‌های مختلفی دارند، پس با کار کردن در یک جای جدید بله، حتی بدون دستمزد می‌توانیروش‌های جدیدیبرای انجام کار یاد بگیری.

وال‌استریت ژورنال اخیرا گزارش داد که ٪۶۷ درصد مشاغل متوسط احتیاج به تسلط به یک نرم‌افزار صفحه‌گسترده مثلمایکروسافت اکسلدارند. خیلی از موسسه‌های غیرانتفاعی هم از همین برنامه‌های ساده استفاده می‌کنند و این فرصت خوبی است که توانایی‌های خودت را گسترش بدهی. و البته به جامعه هم خدمت کنی.

مسئولیت اینکه چه مهارت‌هایی داری با خود تو است، نه شرکت تو. برای کسب بهترین نتیجه، یک حوزه تخصصی انتخاب کن، یک برنامه بریز، و مرتبا تمرین کن.

منبع:فرانش