زندگی مخفی میلیونرهای بیکار دنیای تکنولوژی

inside the world of silicon valleys coasters the millionaire engineers who get paid gobs of money and barely work - زندگی مخفی میلیونرهای بیکار دنیای تکنولوژی
وبلاگاخبارزندگی مخفی میلیونرهای بیکار دنیای تکنولوژی

یکی از اصطلاحات قطب تکنولوژیک دنیا-سیلیکون ولی- عبارتی است به نام”resters and vesters” که می‌توان از آن به عنوان “مهندسان سرمایه دار بیکار” نام برد، که به متخصصان و مهندسانی اطلاق می‌شود که درآمدهای هنگفت دریافت می‌کنند و در ازای آن کار چندان بزرگی انجام نمی‌دهند و مثلا تنها منتظر می‌مانند تا  ارزش سهام آنها افزایش پیدا کند.

در این مقاله با سردرمداران دنیای “resters and vesters” صحبت کرده‌ایم و می‌خواهیم بیشتر با این سبک از شغل‌ها آشنا شویم.

یک روز آفتابی تابستانی، یکی از مهندسان فیس بوک برای رفتن به سر کار حاضر شد ولی احساس کرد که حال خوشی ندارد. به سرعت سمت سرویس بهداشتی دوید و بالا آورد. وی در ابتدا فکر کرد که شاید مسموم شده باشد و بعد احساس کرد که مسئله فیزیکی نیست.وی اصلا دلش نمی‌خواست سر کار برود. این فرد در آن زمان درآمد سالیانه ۱ میلیون دلاری داشت که بیشتر آن در بخش سهام سرمایه گذاری می‌شد. وی تیمی متشکل از ۳ هزار کارمند داشت و چند سالی از پیوستنش به شرکت بزرگ فیس بوک می‌گذشت.این خانم احساس می‌کرد که بیشتر از حد توان خود برای پول درآوردن مایه گذاشته است. پروژه آن زمان این مهندس، یک پروژه سیاسی مهم بود که استرس و سختی فراوان داشت.

مهندس خسته تصمیم گرفت که از کار خود استعفا دهد و با عنایت به سرمایه گذاری عظیم در بخش سهام، مشکلی در اداره زندگی روزمره خود و پرداخت هزینه‌های مالیاتی نداشت. “سر کار نرفتن” ایده‌ای بود که در ذهن این مهندس شکل گرفت و تصمیم گرفت تنها با اتکا به سهام خود، زندگی را بگذراند.

برای این مهندس که تا پیش از این شخصی کوشا و سخت کوش بود، عملی کردن این تصمیم سخت بود ولی احساس می‌کرد خسته‌تر از آن است که بتواند به غیر از این فکر کند.

و اینجا بود که این مهندس به جُرگه افراد ” سرمایه داران بی دردسر” پیوست.

عبارت “resters and vesters” به کارمندان-اکثرا مهندسان و متخصصانی اطلاق می‌شود که بار کاری سبکی دارند(البته اگر شغل خاصی داشته باشند) و بیشتر در بخش خرید و فروش سهام فعالیت دارند و به همین طریق زندگی را می‌گذرانند. این افراد که معمولا مهندسین ارشد و سرمایه دار هستند، با فعالیت در بخش سهام درآمد زیادی کسب می‌کنند.

2910041631129180b61ao - زندگی مخفی میلیونرهای بیکار دنیای تکنولوژی

بعد از اینکه این افراد به یک سرمایه دار بیکار تبدیل شدند، معمولا به فعالیت در پروژه‌های جزئی، شرکت در کنفرانس‌ها، برنامه ریزی و شراکت با دوستان مشغول می‌شوند.بیشتر این افراد اعلام می‌کنند که این وضعیت، شرایطی موقتی در زندگی آنهاست و احتیاج دارند مدتی از بار شغلی خود بکاهند و به خود فرصتی بدهند تا بتوانند مسیر بعدی را مشخص کنند.

طبق مقاله ای در Business Insiders، این نوع فرهنگ سرمایه داری بی دردسر، نوعی سبک درآمدزایی شایع ولی مخفی محسوب می‌شود که شخص می‌تواند بر اساس سلیقه خویش، فعالیت‌های روزانه خود را مدیریت کند. دقیقا برعکس زندگی کارمندانی که در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنند، این فراد ساعت‌های کاری چندانی ندارند و همچنین استرس و فشار شغلی نیز تجربه نخواهند کرد.

Manny Medina مدیرعامل استارت‌آپ رو به رشد Outreach در سیاتل است، که تجربه شیوه درآمدزایی “کار کم و درآمد بالا” را داشته است. وی که زمانی به همین طریق زندگی می‌کرده، می‌گوید که حتی در شرکت بزرگ مایکروسافت نیز شاهد شیوع این سبک از کار بوده است و حتی نتایج مثبتی نیز برای این شرکت در پی داشته است. وی اواخر دوران تحصیل خود تجربه این شیوه از درآمدزایی را داشته است. مدینا هنگام دانشجویی پروژه‌های در دست اقدام خود را زودتر از موعد مقرر به پایان رساند و به شرکت محل کارش اعلام کرد که بعد از فارغ التحصیلی از سِمت خود استعفا خواهد داد.

شرکت محل کار مدینا مجبور بود تا زمان پیدا شدن شخص جایگزین و آموزش کارمند بعدی، مدینا را نگه دارد. شغل مدینا طی چند ماه بعد تنها پرسه زدن در دفتر و جوابگویی به سوالات دیگر کارمندان بود. وی با خنده به یاد می‌آورد:”روز من از ساعت ۱۱ شروع می‌شد و ناهار خوردنم ساعت‌ها زمان می‌برد. کارفرمایانم وظیفه جدید به من محول نمی‌کردند اما حضور من برای پیشبرد کارها لازم بود.”

چند سال بعد، وی در مایکروسافت مشغول شد و می‌گوید شرکتی مانند مایکروسافت از سِمت‌های شغلی پردرآمد، هم در بخش مهندسی و هم در بخش تحقیقاتی، به صورت استراتژیک استفاده می‌کند. مایکروسافت متخصصان سخت کوش زیادی در زمینه‌هایی مانند هوش مصنوعی، رباتیک، زبان‌های گفتاری، پردازش کوانتوم و غیره را جذب خود کرده و حقوق عالی به آنها پرداخت می‌کند، درحالیکه این افراد می‌توانند همزمان شغل‌های اصلی خود مانند پروفسوری و تحقیقاتی در دانشگاه را ادامه دهند.

ap691924138810 - زندگی مخفی میلیونرهای بیکار دنیای تکنولوژی

اما شرکتی مانند فیس بوک از روشی متفاوت استفاده می‌کند. این شرکت برنامه تشویقی پنهانی دارد که بنا به گفته یک مهندس سابق فیس بوک که این تشویقی را دریافت کرده، “discretionary equity” نام دارد.

DE زمانی اعمال می‌شود که شرکت به یکی از مهندسان برتر و خلاق خود، مقادیر انبوه و اضافه سهام که صدها هزار دلار ارزش دارد، اهدا می‌کند. این مبلغ در حقیقت در ازای کار خوبی که مهندس مورد نظر انجام داده به وی اعطا می‌شود که با گذشت زمان ارزش آن افزوده می‌شود و همین مسئله این افراد را برای ماندن در فیس بوک و ادامه همکاری با این شرکت ترغیب می‌کند.

منبع : آی تی ایران