۹ توصیه مفید برای بهبود فرهنگ شرکت شما

Dollarphotoclub 84475014 - ۹ توصیه مفید برای بهبود فرهنگ شرکت شما
وبلاگکسب و کار و موفقیت۹ توصیه مفید برای بهبود فرهنگ شرکت شما

 

شاید برای شما هم جای سؤال باشد که شرکت هایی نظیر Google و Zappos چگونه می توانند استعداد های درخشان بازار کار را با حقوقی کمتر از عرف بازار برای این استعداد های کمیاب به استخدام خود درآورند. پاسخ این سؤال تنها یک کلمه است: فرهنگ. پول مهم است، اما برای جذب استعداد های برتر و راضی نگه داشتن آنها در شرکت خود باید در هرم سلسله مراتب نیاز های مازلو اندکی بالاتر بروید. در این میان، فرهنگ سازمانی می تواند نقش نردبان را برای شما بازی کند.

در همین راستا از اعضای انجمن کارآفرینان جوان امریکا خواسته شده به این سؤال پاسخ دهند: «کدام ویژگی فرهنگ شرکت است که به عقیده ی شما بیشترین میزان رضایت را برای کارکنان استارتاپتان فراهم می کند؟ چگونه از به کارگیری این ویژگی اطمینان حاصل می کنید؟».

پاسخ های آنها را در ادامه می توانید از نظر بگذرانید:

 

۱استفاده از ارزشیابی های کوچک دوره ای

رابرت جی. مور، یکی از مؤسسین و مدیرعامل RJMetrics می گوید: ما هر شش هفته یک بار، ارزشیابی دوسویه ی برنامه ریزی شده و کاملاً ساختارمندی با هر یک از کارکنان خود داریم. قابل پیش بینی بودن و ساختار این جلسات باعث می شود ارائه ی بازخور، چه مثبت و چه منفی، برای کارکنان به شدت تسهیل شود. این سطح از شفافیت و ارتباط، کارکنان ما را رضایتمند و با انگیزه نگاه می دارد.

 

۲حمایت از رشد و رؤیاهای کارکنان

کوری بلیک، رئیس Round Table Companies در این خصوص می گوید: ما در RTC، به عنوان ناشر، آرمانی داریم که می گوید اگر در حین نوشتن کتابتان تغییر نکرده اید، انتظار نداشته باشید خواننده ی آن با خواندنش تغییر کند. این شعار، معرف اصلی ترین باور ماست که بر مبنای آن اعتقاد داریم برای آنکه بتوان در محل کار تجربه ی لذتبخشی داشت، رشد مستمر روح انسان ضروری است.

در نتیجه تیم مدیران اجرایی ما سعی دارد به کارکنان کمک کند جنبه هایی از کارشان که لذتی برایشان در بر ندارند را حذف کنند، تا بتوانند روی کاری که از انجام دادنش لذت می برند متمرکز شوند. با این کار، کارکنان ما می توانند جنبه هایی از کسب و کارمان که هم رضایت عمیق شخصی برایشان فراهم می کند و هم منجر به خدمت رسانی به مشتریانمان می شود را برجسته کنند و توسعه دهند.

ما به همین طریق خطوط کاملاً جدید و موقعیت های شغلی تازه ای در کسب و کار خود ایجاد کرده ایم. از آرزو های کارکنان خود حمایت کنید تا آنها نیز کسب و کارتان را گسترش دهند.

 

۳– تبعیت از مورد بالا، و لذت بردن از کار

بریتانی هوداک، یکی از مؤسسین ZinePark در این خصوص گفته است: من و شریکم کسب و کارمان را با یک طرح کسب و کار ساده شروع کردیم: «پول در بیاورید، خوش بگذرانید». سعی خود را کرده ایم با رشدی که داشته ایم، باز هم این مأموریت خود را از یاد نبریم. ما در پایان هر روز، از کارکنانمان می پرسیم که آیا به آنها خوش گذشته است یا نه. تقریباً بلا استثنا هر روز پاسخ آنها مثبت است. همیشه سعی خود را می کنیم یادمان نرود که شرکتی فعال در زمینه ی سرگرمی هستیم. ما قرار نیست دنیا را عوض کنیم. قرار نیست سرطان را درمان کنیم. زندگی هیچ کس را به خطر نمی اندازیم، بنابراین به فرهنگ افسرده و تاریکی که بر فضای شرکت های امریکایی سایه افکنده نیازی نداریم.

سعی ما بر این است که با مشوق هایی مثل یک روز نیمه تعطیل در هفته، شیشه های پر از آبنبات، و مرخصی های تشویقی برای انجام امور خیرخواهانه به انتخاب خود کارکنان، لذت بردن را به هر چیزی که امکانش وجود دارد بیافزاییم تا مطمئن شویم کار کردن برای کارکنانمان تا حد امکان حالت تفریح دارد نه کار.

 

۴بها دادن به موفقیت ها

بابی امامیان، مدیرعامل Proilific Interactive، در این باره می گوید: ما همیشه موفقیت های خود را جشن می گیریم. موضوع آن چه راه اندازی یک پروژه ی تازه باشد، چه جذب یک عضو جدید یا ارائه ی یک محصول تازه، برای به رسمیت شناختن موفقیت های فردی و تیمی وقت می گذاریم.

اختصاص استراحت های کوتاه با هدف تعامل و گفتگوی اعضای تیم با یکدیگر، باعث تجدید قوای آنها می شود و در نهایت، همکاری و جریان کار خارق العاده ای میان آنها پدید می آورد. ما یک کمیته ی داخلی برای برگزاری دورهمی های مختلف داریم که مدام در حال برنامه ریزی است تا ما را از پشت میزهایمان بلند کند و به فضاهای خوشایندی ببرد که می توانیم در آنها کمی از کار فاصله بگیریم.

 

۵تنوع بخشیدن به کار

دیوید ارنبرگ، مدیر ارشد مالی Early Growth Financial Services می گوید: من فکر می کنم به طور کلی انسان ها زمانی بیشترین رضایت را از کار خود دارند که کارشان برایشان جذابیت داشته باشد. انجام یک کار تکراری، پرداختن به مسئولیت های همیشگی و مواجه شدن با وظایف تکراری هر روز، می تواند کارکنان را دچار دلزدگی کند.

در شرکت من کار های مختلفی برای انجام دادن هست و کارکنان به تنوع بخشیدن به کار خود تشویق می شوند. این موضوع، تازگی کار را برای آنان حفظ می کند. ما از دورکاری و برنامه های انعطاف پذیر نیز حمایت می کنیم تا جایی که دفتر مرکزی نداریم و تمام کار ها بیرون انجام می شود. ما به اعضای تیم خود اعتماد داریم و اجازه می دهیم کارشان را هر زمان که می توانند و هر کجا که مایلند انجام دهند. تنوع و انعطاف پذیری بخشیدن به کار، باعث می شود کارکنانی رضایتمند و پر بازده داشته باشید.

 

۶شفافیت از روز اول

شرادا آگاروال، مؤسس و مدیر ارشد استراتژی Context Media می گوید: وقتی شروع به کار کردیم به ما گفته شده بود مراقب مسائلی که با کارمندان و ذینفعان شرکت خود در میان می گذاریم باشیم. با این وجود ما در ارتباطات خود خیلی شفاف و روراست عمل می کنیم. هیچ چیز را محرمانه نگاه نداشتیم و هیچ اطلاعاتی را از کسی مخفی نکردیم.

این کار باعث شد کارکنان ابتدایی ما نه تنها احساس کنند نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه ی شرکت دارند، بلکه بتوانند مخالفت ها و پیشنهاد های خود را در جهت ارائه ی راهکار های بهتر برای رسیدن شرکت به اهدافش ابراز کنند. آنها برای مؤسسین شرکت احترام خاصی قائل می شدند، چون نه تنها تصمیم های ما را می دیدند، بلکه شاهد نحوه ی انجام این تصمیم گیری ها نیز بودند.

به این ترتیب حتی مواقعی که با شکست مواجه می شدیم نیز از حمایت آنها برخوردار بودیم و روحیه شان کمک می کرد سریع خودمان را جمع و جور کنیم. تک تک کارکنان ما خود را در تمام تصمیم گیری ها سهیم می دانستند و نهایت تلاش خود را برای به نتیجه رساندن آنها می کردند چون هیچگاه خود را از شرکت جدا نمی دیدند.

 

۷ورزش گروهی

کوان صابر، مدیرعامل Fig می گوید: هر جمعه در میان، یکی از اعضای تیم رهبری ورزش گروهی ما را بر عهده می گیرد. ما تا کنون تنیس، بسکتبال، یوگا، و کراس فیت بازی کرده ایم و حتی تا حدودی با ورزش های رزمی مختلف نیز آشنا شده ایم. به این ترتیب ناخواسته در کنار هم ریسک کرده ایم و کار های تازه انجام داده ایم، در مورد بهبود زندگی خود بحث و گفتگو کرده ایم و لحظات شاد زیادی با هم داشته ایم.

مزایای ورزش گروهی همراه با آسیب پذیری ها، رفاقت ها و لحظات خوش همراهش، رضایت کلی تیم ما را بالا برده است.

 

۸حق ابراز عقیده برای اعضای تیم

جرمی هیچکاک، مدیرعامل Dyn در این باره می گوید: هر کسی وقتی عبارت «فرهنگ شرکت» به گوشش می خورد فکرش به سمت میز پینگ پنگ و چیزهایی از این دست می رود. این جور چیزها جالب اند، اما تا وقتی فضای کاری مناسب برای استفاده از آنها را فراهم نکرده باشید نتیجه ای در بر نخواهند داشت. چگونه می توان این فضا را به وجود آورد؟ با حق اظهار نظر دادن به افراد.

وقتی دفتر جدیدمان را می ساختیم، خیلی مهم بود که نظر و ایده های کارکنان خود را در این مورد بدانیم. پیش از آنکه در سال ۲۰۱۱ به دفتر جدیدمان نقل مکان کنیم، نسخه ای داخلی از Pinterest داشتیم که هر کس می توانست ایده ها و عکس هایی که فکر می کرد باید در دفتر جدید مد نظر قرار گیرند را روی آن قرار دهد.

اما به عنوان نکته ی نهایی، اگر بر اساس بازخور های دموکراتیک تصمیم گیری می کنید، باید شفافیت داشته باشید. اعضای تیم شما تا زمانی به این سیستم اعتماد می کنند که حس کنند فرایند های آن منصفانه هستند.

 

۹تبلور مأموریت شرکت در زندگی روزمره

الکس چمبرلین، مؤسس EZFingerprints می گوید: چیزی که حاضرم روی اثربخش بودنش قسم بخورم این است که هر روز مأموریت شرکت خود را زندگی کنید. اغلب اوقات افراد به این دلیل به تیم یا استارتاپ شما می پیوندند که کار متفاوتی انجام می دهید؛ یعنی کس دیگری تا به حال این کار را نکرده است. از دست دادن این موهبت به از دست رفتن استارتاپتان منجر خواهد شد؛ باید هر روز مأموریت خود را زندگی کنید.

مأموریت ما هم همین است. هر کسی که به تیم ما ملحق شده به این مأموریت باور دارد. ما هر روز تلاشمان را در جهت انجام مأموریت خود انجام می دهیم و آن را به پیش می رانیم؛ همین است که اعضای تیم ما را خوشحال نگه می دارد.

منبع: دیجیاتو