باج افزار Crysis قدرتمندتر از قبل ظاهر می شود

6313235 541 - باج افزار Crysis قدرتمندتر از قبل ظاهر می شود
وبلاگامنیتباج افزار Crysis قدرتمندتر از قبل ظاهر می شود

چند روز گذشته Michael Gillespie متخصص امنیتی باج افزارها، نوع جدیدی از باج افزارها را که تمامی فایل ها را به فرمت .arena در هنگام رمزنگاری داده ها تغییر می دهد، کشف کرد. دقیقا مشخص نیست که این باج افزار چگونه شیوع می یابد اما در گذشته از طریق سرویس کنترل از راه دور دسکتاپ و نصب باج افزار بر روی سیستم به آلودگی و گسترش می پرداخت.

هنگامی که باج افزار بر روی سیستم نصب می شد، کامپیوتر را برای انواع فایل های خاص اسکن و آن ها را رمزنگاری می کرد. هنگام رمزنگاری یک فایل فرمت .id-[id].[email].arena به فایل ها اضافه می شد. به عنوان مثال اگر یک فایل test.jpgنام داشت هنگام رمزنگاری توسط باج افزار به test.jpg.id-BCBEF350.[chivas@aolonline.top].arenaتبدیل می شد.

لازم به ذکر است که این باج افزار درایوها و اشتراک گذاری های شبکه را نیز رمزنگاری می کند. از این رو اطمینان حاصل کردن قفل اشتراک گذاری شبکه و باز کردن دسترسی آن را تنها برای افرادی که واقعا به آن نیاز دارند مهم است.

شما می توانید در تصویر زیر نمونه ای از فولدر رمزنگاری شده توسط باج افزار Crysis را مشاهده کنید.

encrypted files - باج افزار Crysis قدرتمندتر از قبل ظاهر می شود

به دلیل اینکه Crysis با اجرای فرمان زیر نسخه‌های Shadow Copy را از روی سیستم حذف می کند، بنابراین نمی توانید از آن ها برای بازگردانی فایل های رمزنگاری شده ی خود استفاده کنید. باج افزار آن ها را با اجرای دستور delete shadows /all /quiet از روی سیستم حذف خواهد کرد.
اما Crysis در طول مدت خرابکاری خود دو یادداشت برای شما به جای می گذارد. یکی از آن ها فایل info.hta است که توسط یک autorun راه اندازی شده است.

ransom note - باج افزار Crysis قدرتمندتر از قبل ظاهر می شود

و یادداشت دیگری که از خود برای شما به جای می گذارد FILES ENCRYPTED.txt است.

ransom note 2 - باج افزار Crysis قدرتمندتر از قبل ظاهر می شود

هر دوی این یادداشت ها شامل دستورالعمل هایی هستند که برای پرداخت و تماس با ایمیل chivas@aolonline.top برنامه ریزی شده اند. و اما در نهایت باج افزار خودش را هنگامی که شما به ویندوز وارد می شوید پیکر بندی خواهد کرد. این کار به او این اجازه را می دهد که فایل هایی را که برای رمزنگاری از زمان آخرین اجرا قلم انداخته است را رمزنگاری کند.
در حال حاضر امکان رمزگشایی فایل ها توسط باج افزار Crysis وجود ندارد
متاسفانه در حال حاضر امکان رمزگشایی فایل های .arena که توسط باج افزار Crysis رمزنگاری شده است وجود ندارد.
تنها راه بازیابی فایل های رمزنگاری شده از طریق بک آپ است و اگر که شما به طور باورنکردنی خوش شانس هستید می توانید از طریق Shadow Volume Copies این کار را انجام دهید. اگرچه Crysis در حمله ی خود تلاش میکند تا نسخه های Shadow Volume Copies را حذف کند اما در موارد بسیار نادر قادر به انجام این کار نخواهد بود و این عدم توان می تواند برای شما یک خوش شانسی بزرگ را به ارمغان بیاورد.
به همین دلیل اگر که شما نسخه ی پشتیبان را تهیه نکرده اید و به دام این باج افزار افتاده اید پیشنهاد میکنیم که آخرین راه را برای بازگردانی فایل های خود یعنی همان Shadow Volume Copies را امتحان کنید.
چگونه در برابر Crysis و دیگر باج افزارها از خود محافظت کنیم؟
برای محافظت در برابر Crysisو دیگر باج افزارها مهم است که از یک نرم افزار امنیتی مناسب استفاده کنید. مسلم است که هیچ چیز به اندازه ی استفاده نرم افزار امنیتی نمی تواند از شما و اطلاعات شما محافظت کند. حتی در زمانی که شما نکات امنیتی را حین وب گردی رعایت نمی کنید.
اول و مهتر از همه همیشه بایستی یک بک آپ قابل اعتماد و تست شده از تمامی اطلاعات خود داشته باشید. علت تاکید ما برای بک آپ گیری به این دلیل است که اگر زمانی شما به یکی از باج افزارها گرفتار شدید می توانید به راحتی از کنار آن بگذرید و از بک آپ فایل های مهم و حیاتی خود استفاده کنید و بدون داشتن هیچ دغدغه ای آن ها را بازگردانی کنید.
شما هچنین باید از یک نرم افزار امنیتی مناسب که رفتارهای بدافزارها را تشخیص می دهد و قبل از انجام رفتارهای مخرب بر روی سیستم آن را مسدود می کند استفاده کنید.
و اما در آخر اطمینان حاصل کنید که نرم افزارهای امنیتی شما به خوبی آپدیت می شوند و عملکرد آن ها صحیح است. و اما رعایت موارد زیر را فراموش نکنید:
بک آپ گیری یکی از مهمترین، مهمترین و مهمترین فعالیت های امنیتی است که هر کاربر باید آن را به طور منظم انجام دهد.
در صورتیکه فرستنده ی پیوست های ایمیل را نمی شناسید به هیچ وجه آن ها را باز نکنید. پس از مطمئن شدن از هویت واقعی شخص فرستنده، ایمیل را باز کنید.
پیوست های ایمیل را با ابزارهایی همانند VirusTotal اسکن کنید.
از آپدیت های منظم و به موقع ویندوز خود اطمینان حاصل کنید. همچنین از آپدیت تمامی برنامه ها خصوصا جاوا، فلش، آدوب ریدر مطمئن شوید. برنامه های قدیمی شامل آسیب پذیری های امنیتی هستند که توسط توزیع کنندگان بدافزارها مورد سوء استفاده قرار می گیرند. به همین خاطر به روز رسانی به موقع آن ها حائذ اهمیت است.
استفاده از نرم افزار امنیتی قابل اعتماد و همچنین قوی را فراموش نکنید.
از رمز عبورهای سخت برای حساب های کاربری خود استفاده کنید و از تکرار رمزعبورهای استفاده شده بپرهیزید.
اگر از سرویس های Remote Desktop استفاده می کنید، آن را مستقیما به اینترنت متصل نکنید. شما می توانید هنگام استفاده از آن به منظور امنیت بیشتر از یک VPN استفاده کنید.

منبع : کسپرسکی